Bitcoin Fiyatı Yine Düştü! İyimser Analist ‘Bearish’ Yorum Paylaştı

Kripto para piyasası, Pazartesi günü Hong Kong’da spot Bitcoin ETF’lerinin lansmanı sonrası Asya ticaret saatlerinde güçlü bir şekilde toparlandıktan sonra gerilemeye başladı. Ancak günün ilerleyen saatlerinde ABD piyasasındaki düşüş, kripto para piyasası toparlanmasının üzerine soğuk su döktü, Bitcoin fiyatı %4,5’in üzerinde değer kaybederek 62.500 dolar seviyesinin altına geriledi.

Bitcoin fiyatı düşüşe geçti

Bitcoin (BTC) fiyatı, 16 Nisan Salı günü saat 09:00 itibarıyla, önceki güne göre %5,95 düşüşle 62.375,46 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatlik işlem hacmi 45 milyar dolara ulaştı. Bitcoin’in piyasa değeri 1,22 trilyon dolar olarak kaydediliyor. Ethereum (ETH) fiyatı ise %3,44 düşüşle 3.033,71 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatlik işlem hacmi 22,78 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ethereum’un piyasa değeri 364,29 milyar dolara ulaştı. Diğer önemli altcoin fiyatları ise şu şekilde:

  • Binance Coin (BNB): %4,69 düşüşle 538,63 dolar
  • Solana (SOL): %10,82 düşüşle 132,46 dolar
  • XRP: %3 düşüşle 0,4848 dolar
  • Cardano (ADA): %2,24 düşüşle 0,4543 dolar
  • Dogecoin (DOGE): %3,51 düşüşle 0,1534 dolar
  • Shiba Inu (SHIB): %4,33 düşüşle 0,0000213 dolar

Ayrıca, Solana tabanlı meme coin Pepe Coin (PEPE), genel düşüş trendine rağmen değer kaybetmeye devam ediyor. 16 Nisan Salı günü saat 09:00 itibarıyla, Pepe Coin fiyatı %7,49 düşüşle 0,000004837 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatlik işlem hacmi 895,34 milyon dolar olarak gerçekleşti. Pepe Coin’in piyasa değeri 2,03 milyar dolar olarak kaydediliyor. EVM uyumlu L1 projesi Core (CORE), bu hafta %62,29’luk bir artışla en çok kazanan kripto para birimi oldu.  

Bitcoin halving yaklaşıyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin’in dört yılda bir gerçekleşen halving olayı, 20 Nisan’da gerçekleşecek. Bu olayda, blok başına üretilen Bitcoin miktarı yarıya inecek. Halving olayının Bitcoin fiyatını nasıl etkileyeceği ise yatırımcılar tarafından merakla bekleniyor. Kripto para piyasası, son zamanlarda artan enflasyon ve faiz oranları gibi makroekonomik faktörlerden etkileniyor. Bu durum, yatırımcı risk iştahını düşürerek kripto para fiyatlarında düşüşlere neden oluyor. Bitcoin halving gibi önemli olayların da piyasayı etkilemesi bekleniyor.

Bu sırada, Bitcoin’in (BTC) Kasım 2022’deki dibini ve son halving öncesi yükselişin rekor seviyelere çıkacağını tahmin eden analist, teknoloji hisse senetleri ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıklarında düşüşe geçti. Üstelik, Bitcoin ETF’lerinin etkisinin “kuruduğunu” iddia etti. 10 Research’ün kurucusu Markus Thielen, şu ifadeleri kullandı:

Büyüyen endişemiz, risk varlıklarının (hisse senetleri ve kripto) önemli bir fiyat düzeltmesinin eşiğinde olması. Birincil tetikleyici beklenmedik ve kalıcı enflasyondur. Tahvil piyasasının şu anda   kesinti ve 10 yıllık Hazine Getirilerinin %4,50’yi aşmasını öngörmesiyle, riskli varlıklar için çok önemli bir dönüm noktasına gelmiş olabiliriz. Nasdaq’ın çok zayıf işlem görmesi ve yüksek tahvil getirisine tepki vermesi nedeniyle dün gece (piyasa açıkken) tüm teknoloji hisselerimizi sattık. Elimizde yalnızca birkaç yüksek inanca sahip olduğumuz kripto para var. Genel olarak riskli varlıklarda (hisse senetleri + kripto) düşüşteyiz (bearish). ABD’de listelenen spot BTC ETF’lerine olan akışlar kurudu.

BTC ETF girişleri düşüyor

Ayrıca Bitcoin ETF’leri 15 Nisan Pazartesi günü Asya işlem saatlerinde güçlü bir toparlanma kaydetti. Ancak günün ilerleyen saatlerinde ABD pazarındaki düşüş, Bitcoin fiyatının %4,5’in üzerine çıkması ve 62.500 dolar seviyelerinin altına düşmesiyle kripto pazarının toparlanmasına soğuk su döktü. Crypto.com borsasının CEO’suna göre, Bitcoin halving tarihi yaklaştıkça Bitcoin satışları daha belirgin hale gelse de, olayın uzun vadeli etkisinin önde gelen kripto varlığın fiyatını güçlendirmesi bekleniyor.

Hafta, ABD pazarındaki spot Bitcoin ETF’leri için oldukça düşük bir notla başladı. Toplam net giriş yaklaşık 37 milyon dolar civarında negatife döndü. BlackRock‘un IBIT Bitcoin ETF’sine 73 milyon dolarlık giriş kaydedildi, ancak Farside yatırımcılarından alınan verilere göre GBTC çıkışları 110 milyon dolar seviyesinde kaldı. Sürekli çıkışların ortasında, Bitcoin’in GBTC varlıkları, yüksek yönetim ücreti nedeniyle %50 düştü. Lansmanından bu yana iki ay süren sağlam girişlerin ardından, Bitcoin ETF talebi Nisan ayının son iki haftasında azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x