Hatay’da takı kültürü 0,25’lik altınla sürüyor: Bir tırnaktan bile küçük

İHA

Tırnak büyüklüğündeki 0,25’lik altın kültürden vazgeçemeyenlerin tercihi

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte düğünler de yapılmaya başlandı.

Depremin yaralarının sarıldığı Hatay’da bu yıl, geçtiğimiz yıla oranla evlenen çift sayısı artmış ve düğünler çoğalmış durumda.

Bölgede düğünlerde altın takma kültürü geleneği de artan altın fiyatlarına rağmen devam ediyor.

Hatay’da düğünlerde altın takma kültüründen vazgeçemeyen depremzede vatandaşlar, 0,25 gram ağırlığa ve tırnak büyüklüğüne sahip olan 600 TL bandındaki altına rağbet gösteriyor.

“Artan fiyatlar karşısında vatandaş daha ucuz olanı tercih ediyor”

sektörün uzmanlarına göre, artan fiyatlar karşısında vatandaş daha ucuz altın alabilmek adına her geçen gün daha ucuz olanı tercih eder durumda.

“0,25 gramlık altın 600 TL”

Bölgedeki vatandaşların bütçesel imkanlarına hitap etmek isteyen Güneyler Kuyumculuk, ürünleri arasında fiyatı 600 TL bandında olan ve tırnak büyüklüğüne sahip olan 0.25 gramlık altını da bulunduruyor.

“Şu anda yeni trend 0,25 gram altın”

Hatay’daki bir kuyumcunun yeneticisi Nuri Şişman, artan altın fiyatları karşısında vatandaşların daha ucuz olan hediyelik altına yöneldiklerini belirterek, şöyle konuştu:

Deprem bölgesinde asrın felaketinin hemen ardından itibaren hizmet vermeye başladık. Yavaş yavaş sezon başlıyor ama artan fiyatlar sebebiyle piyasa bayağı dar. İnsanlar artık çeyrek, yarım tüm gibi altınları tercih edemiyorlar. Şu anda yeni trend yarıma kadar düşmüştü şimdi 0,25 gram da tercih edilmekte.

“Düğün sezonunda daha çok tercih ediliyor”

Daha çok bunlar tercih ediliyor çünkü 600 TL gibi bir fiyatı var 0,25 gramlık altının. Yani düğün sezonunda daha çok tercih ediliyor. Altın kültürü bölgemizde var, bundan vazgeçemiyoruz. Artan maliyetler, artan fiyatlardan dolayı da artık insanlarımız çeyreğe yarıma yönelemediği için 0,25 gram altını tercih ediyor.

“Bir tırnak büyüklüğünde bile yok”

Ekonomik anlamda daha fazla satışı gerçekleşiyor. Bir tırnak büyüklüğünde bile yok, gördüğünüz üzere ama altın olduğun için rağbet görüyor.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x