Steven Spielberg’ten Gazze açıklaması: ‘Öfkeli olabilir, kınayabiliriz’

“Schindler’in Listesi”, “Fabelmans”, “Jurassic Park”, “Jaws”, “E.T.” ve “Er Ryan’ı Kurtarmak” filmleriyle tanınan ABD’li yönetmen Steven Spielberg, ABD’deki USC Shoah Vakfı’nda bir konuşma yaptı. Spielberg konuşmasında ötekileştirme, aşırıcılık ve radikalizmin toplumlar arasında “tehlikeli bir uçurum” oluşturduğunu dile getirdi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere göre, yanlış bilgi, komplo teorileri ve cehaletin neden olduğu siyasi şiddetin durdurulmasının hayati önem taşıdığını ve geçmişten ders alınması gerektiğini vurgulayan Spielberg, “Geçmişi hatırlayamayanlar onu tekrarlamaya mahkumdur ve tarihin tekrarına mahkum olabileceğimiz, vahşet ve zulüm karşısında bir kez daha Yahudi olma hakkımız için savaşmak zorunda kalabileceğimiz konusunda giderek daha fazla endişeleniyorum” diye konuştu.

‘GAZZE’DE MASUM KADIN VE ÇOCUKLARIN ÖLDÜRÜLMESİNİ KINAYABİLİRİZ’

Yahudi bir ailenin çocuğu olarak ABD’nin Ohio eyaletinde dünyaya gelen Spielberg, “7 Ekim’deki menfur eylemlere karşı öfkeli olabilir, aynı zamanda Gazze’de masum kadın ve çocukların öldürülmesini de kınayabiliriz” dedi.

Antisemitizmin ve her türlü nefretin yükselişini durdurmanın uygar dünyada demokrasinin geleceği açısından kritik öneme sahip olduğuna işaret eden Spielberg, barışa ve karşılıklı saygıya olan ihtiyacı dile getirdi.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x